לטפל בי | מטפלים - הננו הצבעים שבחרנו - ד"ר שולמית רונן

בואו תמצאו את המטפלים או המאמנים הבאים שלכם

flower, flower, nature, plant

לטפל בי

חפשו כאן

לכל אחד מאתנו יש סגנון לבוש אישי. אולם, האם אנו מבינים שבחירת הצבעים שלנו יכולה למעשה לגלות עלינו יותר מאשר את טעמנו, או שהצבעים שאנו לובשים יכולים להשפיע על מצבי הרוח שלנו?

היום מקובל לחשוב שאפשר להשתמש בצבע כדי לגרות או לדכא התנהגויות מסוימות. אנשי פרסום בכירים מודעים לכך שמוצר כלשהו יכול להשפיע בדרך שונה לגמרי אם משנים את צבע האריזה שלו. פסיכולוגים מצאו שצבעים מסוימים בסביבה יכולים לעזור לנו לבצע משימות מסוימות. למשל: התעמלות מבוצעת במיטבה בסביבה של צבעים כמו אדום וכתום, בעוד שכחולים רגועים וירוקים מצוינים לריכוז נפשי.

יש פתגמים המבטאים פירוש עמוק יותר של הצבעים: "אדום מכעס", "ירוק מקנאה", "סגול עם להט" ועוד. בכל אופן, לכל צבע יש משמעויות רבות שמתלוות אליו. להבנת הצבעים המצויים ראו בהמשך. 

בחירת הצבע שלך
הפסיכיאטר השוויצרי קארל יונג עודד את מטופליו להשתמש בצבע בציוריהם כדי לבטא את החלק הלא מודע העמוק ביותר בנפשם. כולנו עוברים תקופות בהן יש לנו "צבע מועדף". מחקרים גילו שהצבע האהוב משקף תכונות באישיות של האדם. אנשים מוחצנים מעדיפים צבע אדום, המופנמים מעדיפים כחול, צהוב הוא בחירתם של אינטלקטואלים, ואנשים מאוזנים נוטים להעדיף ירוק.

שימוש בצבע בצורה חיובית
בנוסף לידיעה שצבע מסוים מתאים לנו, קיימת תחושה פנימית המכתיבה לנו איזה צבע ללבוש. אם נתכחש לתחושה הזו קרוב לוודאי שאנחנו נתעלם מהשפעה מיטיבה. למשל: אדום מגביר אנרגיה ומקדם תנועה חופשית. 
אם לפתע מתחשק לנו ללבוש אדום, זה עשוי ויכול להצביע על כך שאנו עומדים לחוות יום מעייף ושאנו זקוקים לכל סיוע אפשרי. מעניין שכאשר רמזורים הוכנסו לשימוש לראשונה, אנשים התקשו לעצור באור אדום, כי ברמה הפסיכולוגית משמעות האדום היא "סע" וירוק אומר "עצור".

האם אנו מוכנים ללבוש את הרגשות שלנו בשרוול?
מדוע יום אחד אנו נראים נהדר בצבע מסוים, ובפעם אחרת שאנו לובשים את אותו הצבע הוא נראה נורא עלינו? זה קורה בגלל שהצבע כבר אינו משקף את מה שחשנו באותו הרגע. לבישת צבע מסוים יכולה לגרום לנו לפעול ולהגיב לחיים בדרכים שונות. הבחירה שלנו מציעה הבחנה של סוגיות עכשוויות בחיים ולעתים יכולה להתריע על מחלה בהתהוותה.

צבע ומחלה
לכל צבע יש מאפיינים חיוביים או אמיתות, וההפכים של אלה הם אתגרים. למשל, האמת של הצבע הכחול מסמלת אמונה ותקשורת. האתגר הוא חוסר אמונה, דיכאון וקושי בדיבור לעתים. מודעות לצבעים שבוחרים ללבוש יכולה להעניק תובנה של שינוי פוטנציאלי בחיים. למשל, רמז למחלה אפשר לקבל כאשר לובשים לעתים קרובות צבע שהוא לא אופייני.                   

במידה ולובשים צבעים אדומים בקביעות, זה עשוי להצביע על בעיה פיזית. הצבע הכחול מצביע על חוסר איזון רגשי, וצהוב על מצב רוח לא במיטבו.

בריאות שאינה במיטבה, פירושה שאנו לא במצב מאוזן. צבע יכול לסייע לאזן מחדש ולסייע לנו לחזור לאיזון. צבעים אדומים טובים לשיפור מחזור הדם וכתום נמצא מיטיב לילדים בעלי לקויות למידה. הצבע הירוק שימושי להרגעה ואיזון הלב, ואמור להשפיע על התחדשות תאים וסילוק רעלנים. 
             
זהו הבסיס של תרפיה בצבע. טיפול בצבע היה נפוץ במקדשים של הליופוליס במצרים העתיקה, וגם בסין ובהודו. היפוקרטס, המייסד של הרפואה המודרנית, הניח פסים צבעוניים על פצעים כדי לסייע בתהליך ריפויים.

שילוב צבעים
כאשר משלבים צבעים כל השפעה משתקפת על הצבע האחר. אם לובשים ירוק עם אדום, מקבלים זווית אחרת של המשמעויות. כאשר ירוק מתכוון לעצירה ואדום אומר תנועה, שני צבעים אלה יחד יכולים לסמל החלטה קשה, בדרך כלל קשורה בעזיבה או הישארות במצב מסוים. לבישת הצבעים האלה יכולה ועשויה לסייע בתהליך קבלת החלטה באמצעות ההשפעה בעלת עצמת התדר של כל צבע.

תרפיה בצבע
אם מדובר בפגישה רומנטית או בראיון עבודה, יש לחשוב על הרושם שמבקשים ליצור וכיצד ישפיע על המתבונן בנו. האמת של כל צבע מסמלת את הפוטנציאל הטמון בו, והאתגר מצביע על דבר מה המעקב אותנו. שימוש בצבע מסוים יכול ועשוי לעודד אותנו או לפעול נגד כל אחת מאנרגיות אלה.  לדוגמא - אם אנו מרצים רצוי ללבוש צבעים כחולים. במידה ואנו מחפשים תשומת לב נבחר בצבע הצהוב חסר המגבלות. אם אנו לובשים יותר מצבע אחד רצוי לשלבו בין המשמעויות וניצור פוטנציאלים ואתגרים אישיים.

 

ד"ר שולמית רונן
תרפיית אור צליל וצבע – לגילוי פוטנציאל האור שבך, מודעות עצמית
location3, location, map, marker, pin
קרית טבעון, חיפה, זיכרון יעקב
phone4, phone, contact, telephone, support, call
050-8004515